ВИЗНАЧЕННЯ, АНАЛІЗ ТА РОЗРОБКА МОДЕЛІ ОЦІНКИ ЕКОНОМІЧНИХ РИЗИКІВ В СЕГМЕНТІ ПЕРЕВЕЗЕННЯ НАФТИ І НАФТОПРОДУКТІВ ЯК ОСНОВИ ЕКОНОМІЧНОЇ ЬЕЗПЕКИ РЕГІОНІВ УКРАЇНИ

Автор(и)

  • Ілля Дмитрієв Харківський національний автомобільно-дорожній університет, Україна
  • Олександр Мордовцев Харківський національний автомобільно-дорожній університет, Україна

DOI:

https://doi.org/10.30977/PPB.2226-8820.2025.34.5

Ключові слова:

паливно-енергетичний комплекс, регіон, держава, безпека, механізм, загроза, зберігання, транспортування

Анотація

УДК 338 JEL classification: L51, D20, О10

Дмитрієв І.А., Мордовцев О.С. ВИЗНАЧЕННЯ, АНАЛІЗ ТА РОЗРОБКА МОДЕЛІ ОЦІНКИ ЕКОНОМІЧНИХ РИЗИКІВ В СЕГМЕНТІ ПЕРЕВЕЗЕННЯ НАФТИ І НАФТОПРОДУКТІВ ЯК ОСНОВИ ЕКОНОМІЧНОЇ ЬЕЗПЕКИ РЕГІОНІВ УКРАЇНИ

Мета: Метою статті є розробка моделей оцінки економічних ризиків в сегменті перевезення нафти і нафтопродуктів як основи економічної ьезпеки регіонів України. Результати: У роботі розглядалися проблеми визначення, аналізу та розробкау моделі оцінки економічних ризиків в сегменті перевезення нафти і нафтопродуктів як основи економічної ьезпеки регіонів України. Визначено та зроблено аналіз ризиків в системі перевезення нафти і нафтопродуктів. Доведено, що доставка нафтопродуктів в Україні можлива наступними видами транспорту, а саме: автомобільним та залізничним транспортом; нафтопродуктопновідом та морським транспортом; комбіновані перевезення. Проаналізовані переваги та недоліки того чи іншого транспортування.  Наукова новизна: Розроблено модель оцінки ризику в сегменті перевезення нафти і нафтопродуктів. Практична значущість: Основне завдання при транспортуванні нафтопродуктів у умовах нестабільності воєнно-політичного та соціально-економічного функціонування країни – це забезпечення прийнятних ризиків. Рішення-в ефективному використанні сил і засобів по мінімізації ризиків, застосуванні високоефективного обладнання, а також в перерозподілі відповідальності за нанесення шкоди або заподіяння шкоди в результаті техногенних надзвичайних ситуацій між державою і перевізником.

Посилання

Білецький В. С., Фик М. І. Основи транспорту природних вуглеводнів (посібник) / За ред. І. М. Фика. Харків: НТУ ХПІ, 2019. 274 с.

Мордовцев О. С., Гелеверя Є. М., Любушин Р. А. Розробка механізму забезпечення економічної безпеки підприємств паливно-енергетичного комплексу на основі їх мережевої взаємодії. Ефективна економіка. 2023. № 6. URL: https://www.nayka.com.ua/index.php/ee/article/view/1724 (дата звернення 11.11.2023).

Боняр С. М., Карпенко О. О., Будник В. А., Лерніченко К. В. Механізм державно-приватного партнерства на транспорті : монографія. Київ : СІК Груп Україна, 2016. 158 с.

Розвиток транспорту з метою відновлення і зростання української економіки : наукова доповідь / за ред. д-ра екон. наук О. І. Никифорук. Київ, 2018. 200 с.

Клименко К. В. Сучасні стратегії управління нафтотранспортними підприємствами. Українськии журнал прикладної економіки. 2021. Том 6. № 2. С. 131 – 136.

Пітель Н. Я., Альошкіна Л. П., Клименко Л. В. Пріоритети державної політики стимулювання логістичних процесів. Економіка та держава. 2018. № 8. С. 13–18.

Барабанова Ю.Є., Іщенко О.А., Огінська К.О. Економічна оцінка стану та ефективності функціонування транспортно-логістичної системи України. Вісник ХНАУ ім. В.В. Докучаєва. Серія «Економічні науки». 2018. № 4. С 61-73.

Мордовцев О.С., Аванесова Н.Е., Любушин Р.А. Формування системи інформаційної безпеки у сфері зберігання та розподілу продовольчих та енергетичних ресурсів. Аспекти публічного управління. 2022. № 10(3). С. 21-30.

##submission.downloads##

Опубліковано

2025-07-16

Номер

Розділ

Статті