ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ СТАЛОГО РОЗВИТКУ ТРАНСПОРТНИХ ПІДПРИЄМСТВ В УМОВАХ ЦИФРОВОЇ ТРАНСФОРМАЦІЇ ТА ВПРОВАДЖЕННЯ ПРИНЦИПІВ ESG

Автор(и)

  • В’ячеслав Кудрявцев Харківський національний автомобільно-дорожній університет, Україна

DOI:

https://doi.org/10.30977/PPB.2226-8820.2024.33.154

Ключові слова:

ESG, цифрова трансформація, сталий розвиток, ESG-трансформація, транспорт

Анотація

УДК 330.34; JEL Classification: O10

Кудрявцев В.М. ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ СТАЛОГО РОЗВИТКУ ТРАНСПОРТНИХ ПІДПРИЄМСТВ В УМОВАХ ЦИФРОВОЇ ТРАНСФОРМАЦІЇ ТА ВПРОВАДЖЕННЯ ПРИНЦИПІВ ESG

Мета. Обґрунтувати доцільність об'єднання процесів цифрової та ESG-трансформації транспортних підприємств у єдину стратегію та представити концепцію такого об'єднання. Методика дослідження. У роботі застосовано методи системного аналізу для виявлення сучасних технологічних трендів у розвитку транспортних підприємств, а також контент-аналіз наукових праць вітчизняних і зарубіжних вчених у галузі управління змінами, забезпечення сталого розвитку підприємств, цифрової та ESG-трансформації. Теоретичною і методологічною основою дослідження є праці провідних вітчизняних і зарубіжних науковців, присвячені розгляду питання сталого розвитку та цифрової і ESG-трансформації. Результати. У роботі визначено, що перехід до сталого розвитку українського транспортного сектору пов'язаний із необхідністю структурної, цифрової та ESG-трансформації економіки. Також було виявлено ключові напрямки, що сприяють зростанню синергії між цифровою та ESG-трансформацією, а саме: розробка цифрових рішень у сфері екологічної безпеки; управління трансформаційними процесами, підготовка кадрів розробників комплексних рішень у сфері цифровізації та ESG; розробка підходів до оцінки ефектів від впровадження цифрових рішень для ESG. Відзначено, що сучасна концепція управління стійким розвитком транспортних підприємств передбачає виділення спеціального контуру в системі управління підприємством, що відповідає за сталий розвиток і містить процедури аналізу та моніторингу процесів цифровізації, ESG-факторів і ризиків. Основне завдання виділення такого контуру управління – запобігання виходу підприємства за межі стійкості за рахунок вжиття превентивних заходів. Цифрова та ESG-трансформація нині є актуальним трендом і тригером розвитку транспорту в усьому світі. При цьому ESG-розвиток є принципом, що скеровує й обмежує цифровізацію та промисловий розвиток, у той час як цифрова трансформація підсилює та прискорює прогрес у царині зелених технологій та економіки. Наукова новизна: уточнено термінологічний апарат у царині цифрової та ESG-трансформації підприємств, що дало змогу сформулювати пропозиції зі створення спеціального контуру управління сталим розвитком підприємств, який міститиме превентивний механізм запобігання виходу підприємств за межі стійкості. Практична значущість: запропоновано підхід до інтеграції процесів цифрової та ESG-трансформації для підвищення конкурентоспроможності та стійкості транспортних підприємств, швидкості їх адаптації до зовнішніх змін, обмежень і ризиків.

Посилання

Matt C., Hess T., Benlian A. Digital Transformation Strategies. Business & Information Systems Engineering, 2015. № 57 (5), 339-343.

Schwab K. The fourth industrial revolution. Available at: https://law.unimelb.edu.au/data/assets/pdf_file/0005/3385454/Schwab-The_ Fourth_Industrial_Revolution_Klaus_S.pdf (Accessed 22.10.2024).

Лозова Г. М., Клименко В. В., Кожолянко І. А. Цифрова трансформація транспортної системи в Україні. Теоретичні та прикладні питання економіки: збірник наукових праць. К., КНУ ім. Тараса Шевченка, 2022. Випуск 1 (44). С. 174 -186.

Січкаренко К. О. Вплив цифровізації економікина розвиток транспортної галузі. Причорноморські еко номічні студії. 2019. Випуск 38/1. С. 76-79.

Johansson B., Karlsson C., Stough R. The Emerging Digital Economy: Entrepreneurship, Clusters, and Policy. Berlin: Springer Science & Business Media. 2006. DOI: https://doi.org/10.1007/3-540-34488-8.

Lu Y., Xu C., Zhu B., Sun Y. Digitalization transformation and ESG performance: Evidence from China. Business Strategy and the Environment, 2024. № 33 (2). Pp. 352-368.

Lane J. Development of a Low-Cost Digital Sampling and Processing System for Musical Instrument Application. 2013. DOI: https://doi.org/10.13140/RG.2.1.3333.4489

Andal-Ancion A., Cartwright P. A., Yip G. S. Digital Transformation of Traditional Business. MIT Sloan Management Review. 2003. № 44 (4). Pp. 34-41.

Zhu K., Dong S., Xu S., Kraemer K. L. Innovation diffusion in global contexts: determinants of post-adoption digital transformation of European companies. European Journal of Information Systems. 2006. № 15. Pp. 601-616.

Babkin A., Shkarupeta E., Kabasheva I., Rudaleva I., Vicentiy A. Framework for Digital Development of Industrial Systems in the Strategic Drift to Industry 5.0. International Journal of Technology. 2022. № 13 (7). Pp. 174-182.

Кіржецька М., Кіржецький Ю. Актуальна аспекти сталого бізнесу за ESG стандартами в Україні. Вісник Національного університету «Львівська політехніка». Серія «Проблеми економіки та управління». 2022. № 6. С. 32-40.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-12-10

Номер

Розділ

Статті